Артрит - запальне захворювання суглоба, яке викликається безліччю причин і супроводжується набряком суглоба, вираженими больовими відчуттями, втратою рухливості. Це веде у себе як втрату працездатності, а й призводить до інвалідності.
Вважалося, що це захворювання переважно похилого віку та розвивається після 40 років, але сьогодні це захворювання з'являється не лише у старечому, а й у юнацькому та дитячому віці.
Симптоми артриту
Серед відомих причин цієї хвороби суглобів слід виділити такі:
• інфекційне ураження суглобів певним видом стрептоку (ревматичний артрит);
• системні захворювання сполучної тканини з аутоімунним патогенезом та неясною етіологією (ревматоїдний артрит);
• інфекція – бактеріальний чи вірусний агент (рідше грибковий), потрапляючи у тканини суглоба, викликає запальний процес (інфекційний артрит);
• хвороби обміну речовин – відкладення солей сечової кислоти у суглобах викликає реактивне запалення (подагричний артрит);
• травми суглобів.
• біль у суглобі – частіше посилюється у спокої у нічний час доби та полегшується при русі;
• летючий характер болю – спочатку запалюється один суглоб, через кілька днів все проходить і починається в іншому суглобі (характерно для ревматичного артриту);
• припухлість суглоба через розвиток набряку;
• скутість у суглобах відразу ж після пробудження, що проходить через кілька годин;
• деформація, почервоніння суглоба; підвищення місцевої температури;
• на пізніших стадіях хрумтять суглоби;
• загальне нездужання, підвищення температури тіла, головний біль (мігрень);
• поява вузликів під шкірою – характерно для системного захворювання (ревматоїдний артрит)
З огляду на наявність різних форм артриту, симптоми можуть бути різними.
Дуже часто виникає оніміння пальців ніг, яке пов'язане з компресією нервів у підколінній ямці вираженим набряком.
При хронічному перебігу артриту відбувається ушкодження суглобового хряща, що у подальшому призводить до розвитку артрозу (артроз колінного суглоба).
Лікування артриту
В основі ефективного лікування лежить своєчасне звернення та комплексний підхід. Дуже важливо звертатися за допомогою відразу при появі перших симптомів. Своєчасне лікування суглобів дає більше шансів на одужання та збереження працездатності. Крім того, має бути індивідуальний підхід та правильна діагностика причин артриту.
Комплексне лікування включає протизапальну терапію, знеболювання, відновлення тканин суглоба. З цією метою зазвичай застосовують знеболювальні, нестероїдні протизапальні препарати, іноді призначаються стероїдні (гормональні), і навіть фізіотерапія. Для зняття набряку та болю ефективним засобом виступає ультразвукова терапія, а також магнітотерапія.
При вираженій деформації суглобів і коли проводиться лікування артрозу суглобів, який є продовженням артриту, застосовується ударно-хвильова терапія, яка відновлює рухливість, знеболює та дозволяє руйнувати патологічні відкладення солей кальцію.
Існують також операційні методи лікування суглобів, які включають протезування, тобто заміну суглоба штучним. Але це крайні та не завжди виправдані заходи. Потрібно прагнути зберегти свій суглоб.
Після лікування потрібно проводити лікувальну гімнастику: рухи у суглобах без навантаження (у лежачому положенні), ідеальним варіантом є заняття у басейні та на профілакторі Євмінова. Також необхідно скоригувати свою вагу для зняття додаткового навантаження на суглоби.
Записатися на консультацію або на тренування ЛФК
Досвідчений лікар поставить діагноз та визначить курс лікування